İhtiyaç Kredisi

Tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılaması için günümüz bankaları tarafından sunulan hizmet, ihtiyaç kredisi olarak adlandırılmaktadır. Acil nakit ihtiyacı sağlık, eğitim, tatil ve evlilik gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bankaların faiz oranlarını inceledikten sonra başvuru yapabilen tüketiciler birtakım kural ve şartlara göre onay veya ret yanıtı alabilir. Öncelikle kredi notu risksiz yani yüksek olan tüketicilerin alabileceği bu kredi türünün belirli tutarlarda sunulduğu unutulmamalıdır. Ek olarak dosya masrafı ve bazı kalemlerin de eklendiği ihtiyaç kredisine mobil veya internet bankacılığı üzerinden de başvuru yapılabilir.

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları

İhtiyaç kredisi başvuru şartları tüm bankalarda aynıdır. Öncelikle 18 yaşından büyük ve gelir durumunu belgeleyebilen herkes kredi alabilir. Ancak kredi skoru ve aylık gelir miktarı, başvurunun onay aşamasını belirlene en önemli kriterlerdendir. Bankalar genelde yüksek kredi skoruna sahip olan ve aylık gelirini bordro ile belgeleyen kişilere kredi imkânı sunmaktadır. Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu dışında ticari işletmeler de aynı şekilde kredi derecelendirme oranlarına göre hizmet alabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemleri kredinin vade ve tutarı üzerinden yapılmaktadır. Taksit dönemlerinde kalan anaparanın faiz ile çarpılması sonrasında ödenecek faiz tutarı belirlenmektedir. Taksit ödemelerinin anaparası ise kalan anaparadan çıkarılarak ödemeler yapılır. Yapılan bu işlemde aylık taksit ödemeleri sabitlenir ve tüketicilerin ödemesi gereken tutarlar da belirlenerek ödeme planı hazırlanır. Kredihesaplar.com üzerinden gerekli hesaplamaları kısa sürede yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Vade Hesaplama

İhtiyaç kredisinde vade arttıkça kredi maliyetiyle beraber faiz oranı da artacaktır. Bu durum taksit tutarını düşürdüğü için yüksek miktarda kredi talep edilebilir. İpoteksiz veya ipotekli olan günümüzde ihtiyaç kredisi en çok 36 ay vade ile alınabilir.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

Alabileceğiniz kredi tutarı tamamen aylık gelire ve kredi skoruna bağlıdır. Bankalar aylık geliri ve kredi puanı yüksek olan tüketicilere anında hizmet sunar. Ancak kredi puanı düşük olan tüketiciler ipotek veya kefil yoluyla ihtiyaç kredisi alabilir.

Tüketiciler kendisine ihtiyaç kredisi çıkıp çıkmayacağını da araştırmaktadır. Bu süreçte kredi skorunun yüksek olması, sigortalı bir işte çalışılması ve aylık gelir belgesinin sunulabilmesi, ihtiyaç kredisinin rahatlıkla çıkacağı anlamına gelir.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Hangi Bankada?

Bu sorunun yanıtına ulaşabilmek için sitemizdeki güncel faiz oranlarını incelemeniz yeterlidir. Ayrıca bankalar belirli dönemlerde faiz indirimi sunduğu için güncel takip edeceğiniz bankalarla görüşme yapmanız gerekir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi başvurusu;

· Kredi veren kuruluşlar üzerinden

· Banka şubelerinden

· ATM’lerden

· Bankaların internet bankacılığı uygulamasından

· Bankaların çağrı merkezinden yapılabilir.

Web üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapıldıktan sonra banka yetkilisi tüketiciyi arayarak şubeye getirmesi gereken belgeleri paylaşır. Kredi skoru yüksek olan tüketiciler gelir belgesi ve nüfus cüzdanı ile beraber banka şubesine giderek anında krediyi alabilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Kabul Edilen Gelir Türleri Nelerdir?

Günümüz bankaları, ihtiyaç kredisi başvurusunda bazı gelir türlerini kabul etmektedir. Belgelenebilir olan gelirlerin yanı sıra düzenli gelirler, bankalardan ihtiyaç kredisi almak için yeterlidir. Ayrıca SGK kaydının olması da bankaların tüketicilere olan güvenini artırmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce bankaların kredi maliyet oranları karşılaştırılmalıdır. Ayrıca;

· Bankaların zorunlu tuttuğu ücret ve sigortalar incelenmelidir.

· Bankalardan bilgi alabilmek için kredi başvurusu yapılmamalıdır.

· Ödeme planı ve vade seçenekleri diğer bankalarla kıyaslanmalıdır.

· Her ay düzenli ödeyebileceğiniz taksit tutarı önceden belirlenmelidir.

· Farklı bankalardan kredi teklifi alınmalıdır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu için Talep Edilen Belgeler

İhtiyaç kredisi başvurusu için emekli, vergi levhalı, kamu çalışanı ve özel sektör çalışanlarından farklı belgeler talep edilir. Özel sektör çalışanlarının hazırlaması gereken belgeler;

· SGK dökümü

· Varsa ek gelir belgesi

· İş yerinden alınacak imza sirküleri

· İkametgâh

· Maaş bordrosu

Kamu çalışanları maaş bordrosu ikametgâh ve varsa ek gelir belgesiyle beraber bankalara başvuru yapabilir. Bu belgeler emekli tüketiciler için de geçerlidir.

Vergi levhalı olanların bankalara sunması gereken belgeler ise;

· İmza sirküleri

· Gelir tablosu

· Bilanço tablosu

· Oda kayıt belgesi

· Güncel vergi levhası şeklinde sıralanmaktadır.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

Bireysel ihtiyaç kredisi türleri;

· Bayram kredisi

· Borç kapatma kredisi

· Öğrenci kredisi

· Evlilik kredisi

· Sağlık kredisi

· Alışveriş kredisi

· İpotekli krediler

· Tatil kredisi

· Tadilat kredisi

· Bedelli askerlik kredisi olarak sunulmaktadır.

Tadilat Kredisi: Yaşam alanlarında yapılacak tüm yenileme ve tadilat işlemleri için bazı bankalar tarafından sunulan bir kredi türüdür.

Tatil Kredisi: Sadece tatil amaçlı kullandırılan bu kredinin faiz oranları değişkendir. Bahar ve yaz aylarında dikkat çeken tatil kredileri, tatil masraflarının tamamını karşılamaya yönelik olarak sunulur.

Bayram Kredisi: Bayram dönemlerinde yine düşük faiz oranlarıyla sunulan bayram kredisi en çok tercih edilen bireysel ihtiyaç kredisi türlerindendir.

Sağlık Kredisi: Bankaların bazı zamanlarda kampanya dahilinde sunduğu sağlık kredisi, sağlık giderlerini karşılanması için aktarılır.

Bedelli Askerlik Kredisi: Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen vatandaşlar için sunulan bir kredi türüdür.

İpotekli Kredi: İpotekli ihtiyaç kredisi başta gayrimenkuller olmak üzere iş yeri, arsa ve ev gibi teminatlar karşılığında verilmektedir. Bu krediyi genelde kredi skoru düşük olan tüketiciler kullanabilir.

Evlilik Kredisi: Evlilik hazırlığında olan çiftlerin alabileceği bir kredidir. Kullanım amacı, evlilik masraflarını karşılamaktır.

Öğrenci Kredisi: Eğitim masraflarının karşılanması için sadece öğrenci belgesini bankaya sunabilen öğrencilere verilen bir kredi türüdür.

Borç Kapatma Kredisi: Farklı bir bankaya olan borcun tek seferde kapatılması adına bazı bankalar tarafından sunulmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Alabilmek için Kredi Puanı En Az Kaç Olmalı?

Kredi risk durumu, ihtiyaç kredisi başvurusunda her zaman etkilidir. Aşağıda, kredi notuna göre kredi kullanma ihtimalleri paylaşılmıştır;

· 1-699 kredi skoru – en riskli grup – kredi ihtimali çok düşük

· 700-1099 kredi skoru – orta riskli grup – kredi kullanma ihtimali düşük

· 1100-1499 kredi skoru – az riskli grup – gelire bağlı kredi kullanma

· 1500-1699 kredi skoru – iyi grup – kredi kullanma ihtimali yüksek

· 1700-1900 kredi skoru – çok iyi grup – kredi kullanma ihtimali çok yüksek

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi masrafları;

· Ek gider masrafları

· Kredi tahsis ücreti

· Dosya masrafları

· Hayat sigortası masrafları olarak sıralanmaktadır.

Kredi tahsis ücreti: Bankaların kredi kullandırmak için müşterilere yansıttığı bir masraf türüdür.

Hayat sigortası: Hayatını kaybeden müşteri borcunun mirasçıları aracılığıyla reddedilmesi halinde bankaların devreye aldığı bir masraftır. Bu masraf tüketicilerin yaşına göre değişirken bazı bankalar hayat sigortası yapmadan da kredi imkânı sunabilir.

Dosya masrafı: Başvuru sırasında ortaya çıkan maliyetler bütünüdür. Bankaların tüketicilere yansıtabileceği dosya masrafı, kredi tutarının en çok binde 5’i olabilir.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödenebilir mi?

İhtiyaç kredisi erken ödeme yapılarak kapatılabilir. Ancak ihtiyaç kredisinde erken ödeme indirimi uygulanmamaktadır. Sadece anaparaya faiz uygulanmadığı için toplam kredi maliyeti düşmektedir.