Konut Kredisi

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenler için bankaların sunduğu bir kredi türüdür. Gerekli maddi desteği sağlayan bankalar uzun vadede konut kredisi için belirlenmiş faiz oranlarıyla hizmet vermektedir. Günümüz bankalarından konut kredisi alabilmek için sahip olunmak istenen konutun en çok %80’i kadar destek talep edebilirsiniz. Ancak 500.000 TL’ye kadar olan konutlar için bazı bankalar %90’ına kadar kredi verebilmektedir. Bankalar bu krediyi sunarken satın alınan evi ipotek etmektedir. Çünkü kredi ödemelerinde yaşanabilecek sorunlara karşı banka verdiği krediyi teminat altına alırken, kredi borcu bittikten sonra ev üzerindeki ipotek kaldırılır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi alabilmek için en düşük 18, en yüksek 70 yaşında olması gereken tüketicilerin, bankanın talep ettiği evrakları eksiksiz olarak hazırlaması gerekir. Ayrıca eş onayı da günümüzde zorunlu hale getirilmiştir. Konut kredisi aynı zamanda kredi skoruna göre sunulmaktadır. Mevcut krediler ile daha önce ödenmemiş borçlar nedeniyle bankalardan kredi alınamayacağı da bilinmelidir.

Konut kredisi almak için;

· Aktif sigortalı çalışan olunmalı

· Gelir durumu belgelenmeli

· Kredi notu yüksek olmalıdır.

İnşaatı tamamlanmamış olan bir konut için kredi alınmak istediğinde kat irtifakı şartına uyulması gerekir. Birçok banka en az yüzde 80’i tamamlanmış olan konutlar için kredi imkanı sunarken anlaşmalı konut projeleri üzerinden de kredi başvurusu yapılabilir.

Konut Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Konut kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin hazırlaması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler çalışanlar için;

· Gelir belgesi

· İkametgah

· Kredi başvuru formu

· Nüfus cüzdanı

· Satın alınmak istenen konutun iskan belgesi veya kat mülkiyeti, tapu fotokopisi şeklinde sıralanmaktadır.

Ücretli çalışanlar için bazı bankalar, iş yerinden imza sirküleri de talep edebilir. Serbest meslek sahipleri için başvuru belgeleri;

· İmza sirküleri

· Faaliyet belgesi

· Son 12 aya ait gelir tablosu ve bilanço

· Ticaret sicil gazetesi kaydı

· Son 12 aya ait kurumlar vergisi tahakkuk fişi şeklindedir.

Emekliler;

· İkametgah

· Tapu fotokopisi

· Varsa ek gelir belgesi

· Emekli aylık dökümü ile başvuru yapabilir.

Belgelerin hazırlanarak bankaya sunulması durumunda satın alınmak istenen ev için ekspertiz işlemleri başlatılır. Ekspertiz tamamlandıktan sonra tüketiciye bildirilir ve kredi çekim işlemleri için banka şubesine davet edilir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi hesaplama yaparken faiz oranları her taksit döneminde anaparaya yeniden faiz uygulanır. Ayrıca ödeme planı hazırlanırken kalan anapara tutarı, konut kredisinin faiz oranıyla çarpılmakla beraber aylık ödemelerin tamamı sabitlenir. Sitemizden ihtiyacınız olan tüm hesaplamaları anında yapabilirsiniz.

En Çok Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Konut kredisi çekmeden önce bankalar satın alınacak konutun değerine, hane gelirine ve kredi skoruna bakmaktadır. Bu durumda aylık taksit tutarı, hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde hesaplanır. Ancak bazı bankalar bu süreçte farklı uygulamalar sunabilir. Ayrıca kredi tutarı, satın alınacak evin değerinin yüzde 90’ını geçemez.

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Kredihesaplar.com üzerinden konut kredilerini incelerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar söz konusudur. Öncelikle vade ve kredi tutarı belirlenmeli daha sonra bankaların tamamı karşılaştırılmalıdır. Çünkü toplam maliyet ve aylık taksit tutarı, faiz oranlarının değişmesiyle güncellenmektedir. Ayrıca dönemsel olarak kredi kampanyaları araştırılmalı, kredi skoruna göre en uygun krediyi veren bankaya başvurulmalıdır.

En uygun konut kredisini araştırırken tüm bankaların vade ve faiz oranları incelenmelidir. Yine bu süreçte düşük faizli konut kredisi kampanyaları takip edilmelidir. Çünkü belirli dönemlerde konut kredisinde ciddi faiz düşüşü yaşanmaktadır. Kredihesaplar.com sayesinde güncel olarak bu bilgilere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Üstelik banka karşılaştırmaları yaparken hem vade hem de toplam maliyet tutarlarını da yine bu platform üzerinden inceleyebilir ve uygun konut kredisi başvurusu yaparak daha az masraf ile karşılaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Araştırma Sürecinde Yapılması Gerekenler

Konut kredisi araştırırken yapılması gerekenler;

· Konut kredisi kampanyaları takip edilmeli

· Bankaların maliyet oranları karşılaştırılmalı

· Birden fazla bankadan teklif alınmalı

· Aylık ödeyebileceğiniz tutar belirlenmeli

· Düşük faizle konut kredisi veren bankalar takip edilmeli

· Bankanın zorunlu olarak yaptığı sigorta ücretleri öğrenilmelidir.

Konut Kredisinde Vade Gün Sayısı En Çok Kaçtır?

Konut kredisi için bankalar 180 ay vadeden başlayan taksitlerle hizmet sunabilir. Ayrıca 360 ay vadeli konut kredisi de birçok banka tarafından sunulabilmektedir. Ancak vade gün sayısı arttıkça faiz oranlarının artacağı ve aylık ödenecek taksit tutarının da yükseleceği bilinmelidir.

Konut Kredisinde Kabul Edilen Gelir Türleri Nelerdir?

Konut kredisinde bankaların kabul ettiği gelir türleri arasında en önemlisi, belgelenebilir gelirlerdir. Yani maaş bordrosu veya aylık geliri gösteren belge ile bu krediye başvuru yapılabilir. Ayrıca aynı hanede yaşayan tüm bireylerin gelirleri de bankalar tarafından kabul edilir.

Konut Kredisi için Uygun Olan Evler Hangileri?

Konut kredisi için uygun olan evler;

· %80’i tamamlanmış olan konutlar

· Yıkım kararı bulunmayan konutlar

· Sonradan değişiklik yapılmamış konutlar

· İskan belgesine sahip olan konutlar

· Tapuda mesken olarak geçen evler, konut kredisi için uygundur.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Var mı?

Evet, konut kredisinde erken ödeme cezası bulunmaktadır. Kredinin tamamının veya birden fazla taksit tutarının erken ödenmesi halinde yönetmelik kapsamında %1 - %2 oranında erken ödeme cezası uygulanır. Kalan vadesi 36 ay ve altında olan tüketiciler için %1, 36 ay üzerinde olan krediler için %2’si kadar ceza ödemesi söz konusudur.

Konut Kredisinde Kefil Şartı Var mı?

Konut kredisinde genel olarak kefil şartı yoktur. Çünkü ev teminatlı olarak alınan bu kredide konut ipotek edilir. Fakat kredi skoru düşük olan tüketicilerden kefil talep edilebilir. Ayrıca aylık gelirin kredi taksit tutarını karşılamaması durumunda bankalar kefil aramaktadır.

Konut Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut satın almadan önce veya konut kredisine başvurmadan önce evin krediye uygunluk şartı araştırılmalıdır. Ayrıca;

· Konut üzerinde haciz veya ipotek kaydının olup olmadığına bakılmalı

· Ev bütçesi belirlenmeli

· Satın alınmak istenen konutta herhangi bir aracı olup olmadığı öğrenilmeli

· Talep edilen fiyat ile piyasa değeri kıyaslanmalı

· Satın alınacak evde kiracı bulunuyorsa, kira sözleşmesi şartlarına bakılmalı

· Evin sosyal alanlara ve ulaşım güzergahlarına olan yakınlığı incelenmeli

· Evde boya yapılmışsa rutubet durumuna bakılmalıdır.

Konut satın alındıktan sonra tapu işlemlerine geçilir. Bu süreçte talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Ayrıca evin tapuya aldığınız fiyat üzerinden beyan edilmesi çok önemlidir. Son olarak tapu harcının kim tarafından ödeneceği de konuşulmalı ve işlemler tamamlanmalıdır.

Tapu İşlemleri Sırasında Bilinmesi Gerekenler ve Hazırlanması Gereken Evraklar

Tapu işlemleri sırasında alıcı ve satıcıların vekalet veya nüfus cüzdanları hazır olmalıdır. Yine satıcı ve alıcının vesikalık fotoğrafı da hazırlanmalıdır. Kredi kullanılacaksa bankadan alınan ipotek evraklarıyla tapuya gidilmelidir. Ek olarak konutun bağlı olduğu belediyeden rayiç bedel alınmalı ve konutun tapu aslı ile kuruma giderek devir işlemlerine başlanmalıdır.