Taşıt Kredisi

Sıfır veya ikinci el araç sahibi olmak isteyenlerin nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla bankalardan aldığı hizmete, taşıt kredisi denir. Bankalarda genelde 48 ay vade ile taşıt kredisi verirken 40.000 TL’ye kadar kredi imkanı sağlamaktadır. En uygun taşıt kredisi hesaplama için kredihesaplar.com üzerinden tüm bankaları karşılaştırabilir ve bütçenize uygun olan krediye başvuru yapabilirsiniz. Bazı bankalar 60 ay vadeye kadar da taşıt kredisi verebilir. Ancak vadenin artması, faiz oranlarının ve haliyle toplam maliyetin artması demektir. İkinci el araç kredisi satın alımlarında ise araç kasko değeri hesaplanarak bankalardan hizmet talep edilebilir.

Ticari Taşıt Kredisi Nedir?

Minibüs, panelvan, otobüs, kamyon ve tır gibi araçlar, ticari taşıt kategorisine girmektedir. En çok 60 ay vadeyle sunulabilen bu kredide de ikinci el ve sıfır araçlar için başvuru yapılabilir. Ancak ticari taşıt kredisinde ticari sicil kaydının bulunması gerekir.

Taşıt Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Bankalar ikinci el araç kredisinde 8 yaşa kadar olan taşıtlar için kredi vermektedir. Bu durum her bankada farklılık gösterebilir.

Taşıt Kredisi Başvuru Şartları

Taşıt kredisinde başvuru onayı almak için gerekli olan şartlar şu şekildedir;

· Aylık gelirin, araç kredisi taksit ödemelerini karşılaması gerekir.

· SGK kaygının aktif olması şarttır.

· Satın alınacak araç üzerinde kişi veya kurumlardan herhangi birinin ipotek kaydı olmamalıdır.

· Kredi skoru yüksek olmalıdır.

Taşıt Kredisi En Çok Kaç TL Kullanılabilir?

Taşıt kredisi için yönetmelik kapsamında kasko değeri açıklanmıştır. İkinci el araçlarda kasko değeri 100.000 TL ve altında olan araçların yüzde 70’i için kredi veren bankalar, sıfır araçlarda da aynı yönetmeliğe göre hareket eder. Ancak fatura değeri 100.000 TL ve üzerinde olan araçlar için taşıt değerinin %50’si kadar kredi verilmektedir.

Taşıt Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi almak isteyen özel sektör çalışanları;

· Varsa ek gelir belgesi

· Satın alınmak istenen aracın faturası ya da ruhsatı

· İş yeri imza sirküleri

· İkametgah

· Maaş bordrosunu bankaya sunmak zorundadır.

Kamu çalışanları da bu belgelerle bankaya başvurabilir. Emekli vatandaşlar emekli aylık dökümüyle, vergi levhalı olanlar ise;

· Oda kayıt belgesi

· Ticaret sicil gazetesi

· Güncel vergi levhası

· Gelir tablosu

· Bilanço

· Araç faturası veya ruhsatını bankaya sunarak kredi alabilir.

Taşıt Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisi almadan önce kredihesaplar.com üzerinden gerekli hesaplamalar ve karşılaştırmalar yapılmalıdır. Bu süreçte kredi skorunun düşmemesi için bankalara kredi başvurusunda bulunulmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar;

· Taşıt kredisi masraflarının tamamı araştırılmalı

· Tüm ödeme planı alternatifleri değerlendirilmeli

· Bankalar faiz oranları üzerinden değil, maliyet oranları üzerinden karşılaştırılmalı

· Birçok bankadan teklif alınmalı

· Aylık bütçeye göre taksit tutarı belirlenmelidir.

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

Bazı tüketiciler taşıt kredisi almak yerine ihtiyaç kredisi alarak araç sahibi olmayı düşünebilir. Ancak taşıt kredisi ipotekli bir kredi türü olduğu için bankalardan onay alma ihtimali yüksek olan bir üründür. Ayrıca toplam maliyeti, ihtiyaç kredisinden düşük olduğundan sıfır veya ikinci el araç alımları için taşıt kredisi tercih edilmelidir.

Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi hesaplama yapmak isteyenler öncelikle kredihesaplar.com üzerinden tüm bilgilere ulaşabilir. Ayrıca başvuru sırasında belgelenebilir evrakların hazırlanması gerekecektir. Düzenli geliri olan tüketiciler bankalardan rahatlıkla kredi alabilirken, gelirini belgeleyemeyen tüketiciler için taşıt kredisi alma süreci daha zordur.

Taşıt kredisinde aylık taksit tutarı, satın alınmak isteyen taşıtın bedeline göre değişmektedir. Ancak belgelenebilir aylık gelirinin yarısı banka tarafından belirlendiği için bu süreçte aylık gelirinize göre hareket etmeniz gerekir. Örnek olarak; aylık geliri 4.000 TL olan bir tüketicinin ödeyebileceği en yüksek taksit tutarı 2.000 TL olacaktır.

Taşıt Kredisinde Kasko Zorunluluğu Var mı?

Evet, bankalar kasko sigortasını bu kredide zorunlu tutmaktadır. Çünkü satın alınacak araç, banka tarafından teminat olarak alınır. Tüketiciler talep ettiği herhangi bir sigorta firmasından veya bankanın yönlendireceği bir sigorta şirketinden kasko sigortası yaptırabilir. Günümüzdeki bazı bankalar anlaşmalı sigorta şirketleri üzerinden yapılan kasko için masrafsız ya da faiz indirimli krediler sunmaktadır.

Taşıt Kredisinde Dosya Masrafı Ne Kadar?

Taşıt kredisinde bankaların alabileceği dosya masrafı, kredinin en çok binde 5’i olacaktır. Örnek olarak 30 bin TL değerinde araç kredisi kullanmak isteyen bir tüketici, en çok 150 TL dosya masrafı ödeyecektir.

Taşıt Kredisinde Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

Taşıt kredisi ödeme planı tüketicilerin belirlediği vadeye göre oluşturulmaktadır. Bu sayede her taksit sürecinde kalan anapara üzerinden faiz uygulanarak ödemeler sabit hale getirilir. Bu sayede ödeme planı oluşturulur ve kalan anapara üzerinden taksit ödemeleri yapılmaya devam edilir.

Kredi Borcu Olan Taşıtın Satışı Yapılabilir mi?

Kredi kullanılmış olan bir araç için bankalar borcun tamamlanma sürecinde rehin işlemi uygulamaktadır. Aracın üzerinde rehin bulunduğu süre boyunca ruhsatın farklı bir kişiye devri söz konusu değildir. Fakat kredinin tamamının kapatılması veya blokeli çek yönteminin uygulanmasıyla beraber noterde ara satış vekaleti ile araç satışı gerçekleştirilebilir.

Taşıt Kredisinde Haciz İşlemi Var mı?

Taşıt kredisi kullanan tüketiciler art arda 2 kredi taksitini ödememesi halinde idari takip sürecine girmektedir. 3. ay itibariyle yasal takibe giren tüketiciler için araç haciz işlemi uygulanmaktadır.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Taşıt kredisi faiz oranlarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca piyasaların durumuna göre her banka kendi faiz oranını devreye almaktadır. Bu nedenle taşıt kredisi faiz oranları güncel olarak takip edilmelidir.

Araç Kredisinde Kefil Şartı Var mı?

Kefil, araç kredisinin zorunlu uygulamalarından biri değildir. Zaten satın alınacak olan taşıt, kredi borcu bitene kadar banka tarafından teminat altına alınmıştır. Bu nedenle bankalar kefil talep etme hakkını saklı tutar.

Sizler de kredihesaplar.com üzerinden ihtiyacınız olan detaylara ulaşabilir ve en düşük taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.